Co zrobić ze zużytym tonerem do drukarki?
Prawie każdy użytkownik drukarki, prędzej czy później staje przed pytaniem, co zrobić ze zużytym tonerem. Toner pozbawiony tuszu staje się elektrośmieciem, a wyrzucenie go do zwykłego kosza na odpady zanieczyści środowisko. Zużyte tonery do drukarek należy wrzucić do kontenera na śmieci elektroniczne, zanieść do sklepu z materiałami eksploatacyjnymi do drukarek lub sprzedać w odpowiednim skupie.
Inną możliwością pozbycia się pustego tonera jest oddanie go do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. W ten sposób część kartridżów trafi do recyklingu i zyska nowe życie. Niektóre zużyte tonery do drukarek można ponownie napełnić tuszem, co ogranicza ilość odpadów i jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Tusze do drukarek zawierają szereg szkodliwych dla środowiska substancji, więc wyrzucenie zużytego tonera do zwykłych śmieci przyczynia się do skażenia środowiska, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Dokładny skład mieszkanki proszkowej w tonerach drukarek laserowych różni się między producentami, ale każdy zawiera następujące składniki:
- sproszkowana żywica akrylowa, której drobiny roztopione wiązką lasera przylegają do papieru.
- żelazo, które ma zapewnić właściwy transport drobin do medium,
- pigment, czyli jeden z kolorów pod postacią drobnego proszku – cyjan (C), magenta (M), żółty (Y) lub czarny (K).
Do czego zobowiązane są firmy używające urządzeń drukujących?
Firmy używające urządzeń drukujących zobowiązane są do prowadzenia i okazania kontrolerom z Inspekcji Ochrony Środowiska Karty Przekazania Odpadów, która zawiera informacje na temat rodzaju, wagi oraz daty przekazania produktu do utylizacji. Dotyczy to przedsiębiorców zużywających co najmniej 100 kg tonerów lub wkładów do drukarek rocznie. Zaniedbanie obowiązku utylizacji karane jest mandatem, którego wysokość zaczyna się od 500 złotych, a w przypadkach rażącego zaniedbania przepisów ustawy, może opiewać na kwotę nawet 8500 złotych.